رهبر معظم انقلاب در پیامی درگذشت آیت الله حاج شیخ «مسلم ملکوتی» امام جمعه سابق تبریز و نماینده سابق ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و از علمای مبرّز حوزه های علمیه را تسلیت گفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، متن پیام رهبر فرزانه انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

رحلت عالم جلیل مرحوم آیةالله آقای حاج شیخ مسلم ملکوتی رضوان الله علیه را که از علمای مبرّز حوزه های علمیه بوده و مفتخر به سوابق طولانی مجاهدات و خدمات به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی میباشند، به خاندان مکرم و معزّز و شاگردان و ارادتمندان ایشان و به عموم مردم عزیز آذربایجان و نیز به مراجع عظام و علمای اعلام حوزه ی علمیه ی قم تسلیت عرض می کنم.

حضور همیشگی این عالم مجاهد در فعالیت های سیاسی جامعه ی مدرسین قم در دوران اختناق و سپس خدمات ایشان در سنگر امامت جمعه ی تبریز قهرمان و همراهی و همگامی با رزمندگان دفاع مقدس، سوابق ثبت شده ئی است که از حافظه ی تاریخ انقلاب و از دیوان کرام الکاتبین محو نخواهد شد انشاءالله. از خداوند متعال رحمت و مغفرت و علو درجات ایشان را مسألت می کنم.

سیدعلی خامنه ای
۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

حضرت آیت الله ملکوتی امام جمعه سابق تبریز و نماینده سابق ولی فقیه در آذربایجان شرقی امروز (پنج شنبه) در تهران جان به جان آفرین تسلیم گفت. آیت الله ملکوتی مدتی به علت بیماری ریوی در بیمارستان مسیح دانشوری تهران بستری بود.

حضرت آیت الله ملکوتی از شاگردان برجسته امام خمینی (ره) که نقش موثری در جریان مبارزات قبل از انقلاب ایفا کرد، از اولین اعضای جامعه مدرسین و مجلس خبرگان و از مراجع تقلید و اساتید برجسته حوزه علمیه قم بشمار می رفت.